Başarılı bariatrik cerrahi hastası olmanın yolları nelerdir?

Başarılı bariatrik cerrahi hastası olmanın yolları nelerdir?

bariatric-cerrahi-de-basari

Bariatrik cerrahi uzun bir maratondur. Bu maratonda galip gelebilmeniz için bazı şeylere dikkat etmek gerekir

Ameliyat Öncesinde Bazı Değişiklikler Yapın!

Bariatrik cerrahi hastaları nasıl ki zayıflamadan eski kıyafetlerini dolaplarından çıkartmıyorsa; ameliyat olmadan da şekersiz çay içmeyi de kabul etmezler! ‘Nasılsa ameliyat olduktan sonra içemeyeceğim’ algısı yüzünden beslenme alışkanlıklarının değişebilmesi daha da güç olmaktadır.

O nedenle ameliyat öncesi günlük hayatınızda beslenmenizi kısıtlamanızda fayda var. Örneğin; şekerli çay içiyorsanız; vazgeçip şekersiz yada tatlandırıcılı çayları tercih edebilirisiniz. Su içmek yerine gazlı içecek içiyorsanız buna bir son verebilirsiniz.

Çevrenizde Daha Çok Size Destek Olanlar Olsun!

Bu maraton tek başına olduğunuzda çok daha zorlayıcıdır. Size destek olanlarla bu süreci daha keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz. Kimse mükemmel değildir. Yakın arkadaşlarınız, aileniz, sevdikleriniz veya bu ameliyatı olmuş kişilerden destek alarak yalnız olmadığınızı düşünün!

Ameliyat Öncesinde ve Sonrasında Haftalık Menünüzü Planlayın!

obezite-ameliyati-sonrasi-beslenme

Haftalık plan yapmak size sıkıcı gelebilir; hem vakitten tasarruf yapmış olursunuz hem de sizin için daha hesaplı olur. Sizin için artık zaman menü planlama zamanıdır.

Yeni Tatlara Açık Ol!

Protein değeri yüksek yeni tarifler geliştir. Bu konuda sosyal medyayı takip edebilir ve
bariatrik tarifleri kendi damak tadına uydurabilirsin.

Eski Alışkanlıklara Güle Güle!

Eski alışkanlıklara veda etmek hiç kolay değildir. Besinlere karşı bağımlılığınız dahi olabilir. Ama şunu düşünün: “patates veya çikolatalı browni her zaman güzel midir? EVET, her zaman güzeldir, ama sizin mutlu sona kavuşmanızı engelleyecek kadar değil!”

Düzenli Uyku!

En az 8 saat uyumaya özen gösterin. Düzenli uyku ile obezite arasında negatif bir ilişki vardır.

Beslenmenizde Alternatif Öğünler Tercih Edin!

Eğer o gün programınız yoğunsa ve herhangi bir şey yiyemeyecekseniz yanınızda protein tozunuz olabilir ve evden yanınıza öğününüzü hazırlayıp sefer tasına da koyabilirsiniz.
Anlık olarak markete girecekseniz aldığınız her ürünün etiketini incelemeyi ihmal etmeyin!
Unutmayın ne alırsanız alın proteinli olmalı!

Kısa Döneme Değil Uzun Döneme Odaklanın!

Çevrenizde bu ameliyatı olmuş ve ilk aylarında sizden daha hızlı kilo kaybeden insanlara özenip demoralize olmayın. Motivasyonunuz oldukça önemli. Herkesin metabolizması ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Kısa dönemde çok kilo kaybetmek değil; uzun dönemde beslenme alışkanlıklarının değişmiş olarak kilo kaybetmek kıymetlidir.

TOP