Obezite Cerrahisi Ameliyatlarının Faydaları

Obeziteyle mücadelede uygulanan gastrik prosedürlerin sağlık açısından yararları somuttur, ancak standart ya da üniversal değildir. Kesin klinik kanıtların olmayışı, restriktif ve malabsorbtif operasyonların sağlık kazanımları konusunda yapılan bireysel sağlık çalışmalarına bağımlı olmamızdandır.

obezite-cerrahisi-ankara

Bu çalışmalarda, obezitede anlamlı azalma sağlandığında, sağlık kazanımlarının dramatik olduğu belirtilmektedir.

obezite-cerrahisi-faydalari

İnsüline Bağımlı Olmayan, Tip II Diabet
Tip II diabet, diabetik hastaların % 80’inde kilo kaybını takiben ortadan kalkmaktadır.

Obezite ameliyatları ile diyabete son... Fazla kilolu olduğunuz dönemde ortaya çıkan insülin direnci, diyabetin ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. Ağırlık kaybının, diyabet gelişimini önlediğine ve geciktirdiğine dair çok güçlü kanıtlar vardır. Ağırlık kaybının hiperglisemi (yüksek şeker) riskini 23 kat, hiperinsülinemi (insülin fazlalığı) riskini 6 kat azalttığı gösterilmiştir. Ağırlık kaybı insülin duyarlılığını arttırarak insülin direncinin iyileşmesine yardımcı olur. %5 ağırlık kaybı bile, insülinin etkisini iyileştirir, açlık kan glikoz düzeyini azaltır.

Anormal Glukoz Toleransı
Uluslararası Obezite Cerrahisi Federasyonu’na (International Federation for the Surgery of Obesity (IFSO)) göre, hiperglisemi ve hiperinulinemi-insülin rezistansı gibi bağlantılı durumlar gastrik bypass cerrahisinden sonra anlamlı düzelme göstermektedir.

Kalple İlişkili Sağlık Kazanımları
Hipertansiyon problemi başarılı obezite cerrahisi hastalarının % 50’sinde ortadan kalkmaktadır. Kolesterol seviyeleri ve diğer kalp risk faktörleri de tipik olarak düzelmektedir. Daha önce fazla kilolar ve aşırı yağ dokusu sebebiyle yüksek seyreden kan lipit değerleri, kilo verme süreci ve sağlıklı beslenme programı ile birlikte normale dönecektir. Ağırlık kaybının kolesterol, kötü huylu kolesterol (LDL) ve Trigliserid düzeylerini düşürdüğü, iyi huylu kolesterol (HDL) düzeyini artırdığı, bu değişikliklerin de vücut yağ profilini düzelterek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını göstermektedir.

Uyku Apnesi
Cerrahiyi takiben hastaların yaklaşık % 75’inde düzelir.

Nefes Darlığı (Hipoventilasyon)
Gastrik cerrahiyi takiben hastaların % 75-80’inde düzelir. Fazla kiloluyken yaşadığınız nefes darlığı, aşırı terleme, çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve bu nedenle hareketi kısıtlayan solunum problemleri kilo verme süreci ile birlikte ortadan kalkar. Vücudun yağ oranlarının azalması solunumu rahatlatır ve kalbe giden oksijen miktarını arttırır.

Şişman kişilerde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri olan uyku apnesi, horlama, uyumada güçlük, uykusuzluk (insomnia) ya da aşırı uyuma (hypersomnia) problemi ortadan kalkar. Kilo verme süreci ile birlikte beden rahatlar ve uyku sağlığınızın düzene girmesini sağlar.

Astım
IFSO’ya göre, başarılı cerrahi özellikle gastroözofageal reflü ile ilişkili astım ataklarının sayıs ve ağırlığını azaltır.

Obezite Cerrahisinin Diğer Sağlık Kazanımları
Bel ağrısı ve artrite bağlı ağrılar cerrahiden sonra düzelir. Heartburn (göğüs kafesi altında yanma hissi), idrar kaçırma ve bacağın venöz problemleri de tipik olarak ortadan kalkar.

Şişmanlığın neden olduğu sağlık sorunları neredeyse tüm vücut sistemini etkilemekte ve ortaya çıkan karmaşık sorunlar yaşam ömrünü kısaltmaktadır. 

Obezite cerrahisi yöntemleriyle tedavi olmanın kazanımları sadece kilo vermek ve fiziksel olarak estetik görünüme kavuşmakla sınırlı değildir.  Ameliyat sonrası normal kilosuna dönen kişilerin yaşam ömrü 10-15 yıl uzar, obeziteden kaynaklanan veya fazla kiloların tetiklediği hastalıklara yakalanma riski büyük ölçüde azalır.

Tansiyonunuz Kontrol Altında... Obez bireylerde ağırlıktaki % 5-10 düzeyindeki azalma kan basıncında belirgin düşüş sağlamaktadır. Kan basıncınız, tansiyonunuz düzenli seyreder ve her 1 kilo ile tansiyon değerlerinizde 0,01 mmHg düşme sağlanır. Zayıflamanın kan basıncı üzerine etkisi bir tansiyon ilacının etkisine yakındır. 

obezite-tansiyon

Eklem Ağrılarına Son...

Obez kişilerde eklemlere binen yük çok fazla olduğundan özellikle bel, kalça ve diz eklemlerinde yaşanılan ve hareket özgürlüğünü kısıtlayan bu durum kilo kaybı ve fiziksel hareketin arttırılması ile ortadan kalkar.

Özgüven Dolu Bir Hayat... Daha önce şişmanlık kısır döngüsü ile boğuşan kişi, kilo kaybı ile fiziksel görüntüsü ile barışık olur, hareket ve seçimlerinde özgür olması daha emin adımlarla hayata devam etmesini sağlayacaktır. 

obezite-kilo-kaybi

Zamanınızı Yeniden Yönetin...

Obez olduğunuz dönemde yaşadığınız depresyonel durum nedeniyle evden çıkmadığınız, tv başında oturarak hareketsiz geçirdiğiniz tüm zamanları geride bırakırsınız. Kilo kaybı ile enerjiniz artar, hareket özgürlüğüyle beraber yaşamınızın tüm zaman yönetimini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Obezite cerrahisi, hamilelik şansını arttırıyor

Üreme Sağlığınızı Kazanın... Obezite, üreme hormon düzeylerinin azalmasına neden olur. Vücuttaki aşırı yağlanma, adet bozuklukları ve  kısırlık gibi sorunları ortaya çıkarır. Ağırlık kaybıyla hormon dengesi sağlanarak üreme sağlığınızı geri kazanırsınız.

obezite-hamilelik

Obezite ameliyatları sonrası ağırlık kaybı ve vücudun istenilen seviyelere ulaşması bir çok olumsuzluğun düzelmesini sağlamakla birlikte; bu başarıyı yakalamak hastanın sürece uyumu ile doğrudan ilişkilidir. Kişinin tedaviye uyum göstermesi, yaşam tarzı değişikliklerini yapması, hekimi ve ekibi ile işbirliği yapması olumlu sonuçlarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 

TOP