Mide Balonu (Gastric Balloon) - OBEZİTE CERRAHİSİ Op. Dr. Ersoy Taşpınar

Mide Balonu (Gastric Balloon)

Mide Balonu (Gastric Balloon) Uygulaması son yıllarda obezite alanında sık kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biri de mide balonu yöntemidir.

Mide balonu yöntemi özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için kullanılmaktadır.

Obezite ile mücadelede ameliyatsız tekniklerden biri olan mide balonu yöntemi,  kilo sorunu olanların imdadına yetişse de uzmanlara göre belli konularda dikkatli olunmalı.

Ameliyat gerektirmeyen mide balonu tekniği ortalama olarak 20-25 kilo vermeyi sağlıyor ancak balon çıkarıldıktan sonra eğer hastalar diyet uyumu konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor. Bu da mide balonu yöntemi ile uygulanan tedaviyi boşa çıkarıyor.

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu (Gastric Balloon) Operasyonu Nedir? Mide balonu operasyonu cerrahi dışı ve genel anestezi gerektirmeyen, fazla kilolu, obez ve obezite ile fazla kilolarından diyet ve egzersiz yardımı ile kurtulamayan hastalara uygulanan Mide Balonu (Gastric Balloon) yerleştirme işlemi endoskopi deneyimi olan bariatrik cerrahlarca yapılan yöntemin adına mide balonu denilmektedir.

 • Kontrollü kilo kaybetme programları içinde uygulaması kolay olan Mide Balonu, ülkemizde de endoskopistler tarafından güvenle uygulanmaktadır.
 • Mide Balonu uygulaması, endoskopik olarak yapılır.
 • mide-balonu
 • Özellikle ameliyat riski olan obez hastalar.
 • Ameliyat çekincesi olan obez kişiler.
 • Hızlı kilo kaybı gerekiren acil durumlar.
 • Geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlar.
 • Süper obez hastaların obezite ameliyatı öncesi, cerrahi riskleri azaltmak için uygun bir obezite tedavi yöntemidir.

Mide Balonu Ameliyat mıdır?

Mide Balonu yöntemi Medikal Tedavi yöntemidir. Hiçbir şekilde hastaya kesi uygulanmaz, cerrahi müdahele yapılmaz ve ameliyathane ortamı kullanılmaz.  Hastaya sadece hafif uyuması için damar yolu açılacaktır.

İşlem Endoskopi Ünitesinde, hafif uyutularak (sedasyon) altında gerçekleşir. Hasta bu süreçte hiçbir şekilde yapılan işlemi hissetmeyecektir. İşlemden sonra hasta hastanede Endoskopi servisinde dinlendikten ve kendine geldikten sonra evine gidecektir. Mide Balonu uygulaması, normal bir Endoskopi işlemi gibidir.

Mide Balonu Tekniği 15 Dakikada Uygulanabiliyor.

Mide balonu tekniği, endoskopik olarak uygulanmaktadır. Yani, herhangi bir ameliyat söz konusu değildir. Mide balonu takma işlem süresi ortalama 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Genellikle uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. İşlem sonrasında hastalar eve gidebilmektedir.
Mide balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastaların bu riskini düşürmek için iyi bir alternatiftir. Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor.

İntragastrik Mide Balonu Taktırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide Balonu taktırmadan önce, kişinin Mide Balonuna uygun olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir.

Hastalarımızın kilosu, yandaş hastalıkları, diyet geçmişine bakarak Mide Balonu takılması gerektiği için  kliniğimizde gerçekleşen ön görüşme sonrasında planlamalar yapılır.

Mide Balonu tek başına kişilere kilo verdirmez, direk şu şekilde özetleyebiliriz. Var olan midenizin bir kısmını bloke ( doldurmak) edildiğini düşünebiliriz. Böylelikle Mide Balonu takılan bölge dolu olacağı için hastamız az yemek yiyerek ve verilen diyete uyarak kilo vermeye başlayacaktır.

Mide balonu, tuzlu su çözeltisi veya hava ile doldurulabilen ince, esnek bir silikon balondur. Mide balonu uygulaması, midenize havası boşaltılmış bir şekilde bir balonun endoskopik bir tüp yoluyla yerleştirilmesi ve bir dış kateter ile şişirilmesi işlemidir. Bu şişirilmiş balon, mide kapasitesini azaltır ve yemek yerken erken doygunluk hissine neden olur. Mide balonu maksimum 6 ay boyunca midede kalır. Bu süre içinde mide balonu taktıran kişinin dikkat etmesi gereken şeyler vardır.

Mide Balonu takıldıktan sonra Midenin balona 3 gün alışma süresi vardır. 72 Saat boyunca hastaların kusma, mide bulantısı, halsizlik vb. durumları olabilir. Bu süre zarfında hastalarımıza tedavi uygulamaktayız. (Bu durum kişiden kişiye göre değişebilir.) Ancak 72 saatin sonunda mide tamamen kabullenir ve hastalarımız rahatlar.

 • İlk 24 saat boyunca fiziksel aktiviteden uzak durmalısınız.
  •  
 • Soğuk içecekleri bir tatlı kaşığı ile başlayan ve miktarını kademeli olarak arttıran küçük miktarlarda bekleyerek içmeniz gerekir. Eğer sıvılar büyük miktarlarda alınırsa bulantı ve kusma daha olasıdır. Katı gıdalar. Birkaç gün süren sıvı diyetinden sonra katı gıdalar ile başlamaya hazırsınız. Katı yiyecekleri yemeden önce yarı katı yiyecekler yemelisiniz. Değişim hızı, başarınıza ve vücudunuzun sıvıları ne kadar iyi kabul ettiğine bağlıdır. Değişimin yavaş yavaş gerçekleşmesi ve ayarlama sürecini hızlandırmaya çalışmamanız önemlidir. Bu süre boyunca işlem sonrası yapmanız gerekenleri Beslenme Uzmanınız size aktaracaktır.
  •  
 • Mide Balonunu çıkartmak istediğiniz de işlemden önce 3 gün önce sıvı ile beslenmelidir.
  •  
 • İşlemden 12 saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır. İşlem öncesi su bile içilmemelidir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır ?

Öte yandan obez olmasına karşın ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun bulunur. Aşırı kilo nedeniyle tedavi edilemeyen tip 2 şeker hastalarında mide balonu yöntemi uygulanabilir. Ayrıca yüksek kilosu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir. Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm şikayetleriyle karşılaşılabilir. Bu durum genellikle ileri ki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması gibi riskleri vardır.

 • Vücut kütle indeksi 30-40 arasında olan ve bu nedenle ciddi tıbbi problemler gelişme riski altında olan şişman insanlarda
  •  
 • Aşırı kilo nedeniyle tedavi edilemeyen tip 2 şeker hastalarında
  •  
 • VKİ 40 üzerinde olan veya VKİ 35-40 arasında olup birlikte ciddi tıbbi problemleri bulunduğu için zayıflatıcı cerrahi girişimi tolere edemeyecek hastalar veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen hastalarda
  •  
 • Herhangi bir nedenle cerrahi tedavi uygulanması gerektiği halde obezitenin oluşturduğu cerrahi risk nedeniyle bu tedavileri uygulanamayan ve vücut ağırlığının cerrahi girişime uygun seviyeye indirilmesi gereken hastalarda kullanılması uygundur.

Havalı  Balon Mu, Sıvılı Balon Mu?..

Temel olarak aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan mide balonlarından biri olan ‘Havalı balon’ daha az şikâyet oluşturmaktadır. Sıvılı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın ağrısı şikayetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Havalı balon 500 ile 900 ml arasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna göre artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur. Kontrollü kilo kaybetme programları içinde uygulaması kolay olan Mide Balonu, ülkemizde de endoskopistler tarafından güvenle uygulanmaktadır.

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu ile şişmanlığa bağlı başka hastalıkların risklerini(Tip II diyabet-damar hastalıkları-eklem hastalıkları-vb.) önemli ölçüde azaltmada hastaya maksimum fayda sağlar. Mide balonu, kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder. Ayrıca, şişmanlık cerrahisi öncesi, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesi zayıflatılması ile cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Diyet, spor ve ilaç tedavisinden sonuç alamamış 5 yıllık şişman kişilerin şişmanlığının tedavisinde kullanılan mide balonu yöntemi, mide içinde 6 ay kalır. 6 ay'dan daha fazla bırakılması ise sakıncalıdır. Mide balonu, mutlaka endoskopi deneyimi olan cerrah ve gastroenterologlar tarafından uygulanmalı ve hastanın takibi dikkatle yapılmalıdır. Mide balonu sayesinde 6 ay içinde şişman kişinin yüzde 20-25 civarında kilo kaybetmesi sağlanır. Mide balonu geri alındıktan sonra, yumuşak bir diyet programı ile bir yıl boyunca kayıp kiloların korunmasını sağlar. Uygulanacak hastaların iyi beklenti içinde olan uyumlu kimseler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur.

 • Şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır.
 • Şişmanlığa bağlı başka hastalıkların risklerini(Tip II diyabet-damar hastalıkları-eklem hastalıkları-vb.) önemli ölçüde azaltmada hastaya maksimum fayda sağlar.
 • Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder.
 • Şişmanlık cerrahisi öncesi, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesi zayıflatılması ile cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Geri alındıktan sonra da modifiye diyet programı ile şişman kişinin kilo kaybının devamını sağlamaya yardımcı olur.
 • Diyet, spor ve ilaç tedavisinden sonuç alamamış 5 yıllık şişman kişilerin şişmanlığının tedavisinde kullanılır.
 • Endoskopik olarak konur, Endoskopik olarak geri alınır.
 • Endoskopik olarak mide içine yerleştirilen BIB Sistem, 500-700 cc serum fizyolojik ile doldurulur. Şişman kişinin gıda alımını, diyet yardımıile de azaltarak kilo kaybetmesini sağlar.
 • Mide içinde 6 ay kalır. 6 ay'dan daha fazla bırakılmamalı.
 • Mutlaka endoskopi deneyimi olan cerrah ve gastroenterologlar tarafından uygulanmalı ve hastanın takibi dikkatle yapılmalıdır.
 • 6 ay içinde şişman kişinin %20-25 civarında kilo kaybetmesini sağlar.
 • Geri alındıktan sonra, yumuşak bir diyet programı ile bir yıl boyunca kayıp kiloların korunmasını sağlar.
 • Uygulanacak hastaların iyi beklenti içinde olan uyumlu kimseler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz ?..

Mide balonu teknik olarak güvenli ve ameliyatsız olması nedeniyle cazibeli bir operasyon olsa da kimi kişilere uygulanması sakıncalıdır. Özellikle alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar ve mental bozukluğu olanlara (psikiyatrist gözetiminde 3 ay) mide balonu tekniği uygulanmamaktadır. NISAID, Antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar ile geçirilmiş laparatomili şişman hastalar da mide balonu yönteminden kaçınmalıdırlar.

Bunların yanı sıra mide balonu tekniği; enfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlara, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan şişmanlara ve BMI kriterlerine uygun olmayan şişmanlara kesinlikle uygulanmamaktadır.

Mide Balonunun Uygulanmayacağı Durumlar

 • Alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar.
 • Mental bozukluğu olanlar (psikiyatrist gözetiminde 3 ay)
 • NISAID, Antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar.
 • Geçirilmiş laparatomili şişman hastalar
 • Geçirilmişmajör laparaskopik ameliyatlı şişmanlar.
 • Enfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlar.
 • Özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan şişmanlar.
 • BMI kriterlerine uygun olmayan şişmanlar.

Mide Balonu 2019 Güncel Fiyatları

Mide Balonu Fiyatı Ne Kadar? Mide Balonu Fiyatları ne kadar? Ameliyatsız zayıflama imkanlarından biri olan mide balonu operasyonu fiyatları hakkında tüm bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Siz de mide balonu hakkında merak ettiklerinizi Op. Dr. Ersoy Taşpınar'a sorabilirsiniz.

Endoskopi ile uygulanan mide balonu operasyonu fiyatını etkileyen bir çok faktör vardır. Mide Balonu Fiyatları Doktor seçimi, kullanılacak balon seçimi, uygulamanın yapılacağı hastane, uygulama sonrası kontrol ve muayene sıklığı, uygulama sonrası alınacak diyetisyen hizmetleri ve uygulamanın yapıldığı şehre göre Mide Balonu Fiyatları değişiklik göstermektedir.

Mide balonu operasyonu, obezite ile mücadele eden cerrahi uygulamalara ön hazırlık yada ameliyat fikrine sıcak bakmayan obez ve fazla kilolu hastalar tarafından tercih edilir. Tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise mide balonun fiyatıdır. Özel uzmanlık ve son derece teknolojik tıbbi cihazlar kullanılarak  yapılan, obezite ile mücadelede en başarılı cerrahi yaklaşım olan tüp mide ameliyatına göre oldukça ekonomiktir. Uygulama yapan tıp merkezleri arasında standart fiyat politikaları yoktur.  Mide balonu operasyonu yapan bir çok tıp merkez çok değişik fiyat politikaları izlemektedir. Hastalar oluşan bu tablo karşısında tercih yapmakta zorlanmaktadır.

Mide balonu taktıranlar için ilk hedef fazla kilolardan ve eşlikçileri olan yandaş hastalıklardan kurtulmaktır. Bu amaçla uygulamayı başarıyla gerçekleştirecek doktor ve tıp merkezi arayışı başlar. Diğer bir çok ameliyat ve uygulamada olduğu gibi mide balonu fiyatı üzerindeki en etkili konu doktor seçimidir. Uygulama yapacak olan doktorun, deneyimi uzmanlığı ve başarıları fiyatı belirleyen esas konudur. Seçilecek olan balon tipide uygulama fiyatını değiştirebilir. Mide balonu uygulaması 20-25 dakika içinde bitmesine rağmen hedeflenen kiloyu vermek, verilen kiloyu korumak için hastanın iradesi ve uygulamanın yapıldı tıp merkezinin operasyon sonrası vereceği hizmetler çok önemlidir. Ameliyatsız ve genel anestezi olmadan, endoskop ile yapılan mide balonu uygulaması diğer cerrahi işlemler gibi kalıcı değildir. Takılan balonun altı ay sonra çıkarılması gerekir. İstenilirse daha sonra uygulama tekrarlanabilir. Uygulama sonrası yapılacak düzenli doktor kontrolleri ve diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet ve egzersiz programları ile altı aylık periyodu kaplayan uzun bir süreçtir. Burada amaç hastanın hedeflenen kiloya ulaşması ve ulaşılan kiloyu mide balonu çıkarıldıktan sonrada başarı ile korumasıdır. Bu amaçla hastanın yeme alışkanlılarını ve yaşam stilini değiştirmesi, sağlıklı yaşam için yeni alışkanlıklar kazanmasını sağlamaktır. Doktor seçimi ve uygulama sonrası verilecek destek hizmetleri, hastaneler arasında oluşan fiyat farkının sebebidir. Mide balonu uygulaması yapılacak hastane ve doktor seçimi yapılırken en önemli nokta, hedeflenen kiloya ulaşmak ve verilen kilonun korunması için alınacak hizmet kalitesi ve fiyat uygunluğunun oranı olmalıdır.

Uygulama sonrası yapılacak düzenli doktor kontrolleri ve diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet ve egzersiz programları ile altı aylık periyodu kaplayan uzun bir süreçtir. Burada amaç hastanın hedeflenen kiloya ulaşması ve ulaşılan kiloyu mide balonu çıkarıldıktan sonrada başarı ile korumasıdır. Hedeflenen kiloya ulaşmak ve verilen kilonun korunması için alınacak hizmet kalitesi ve fiyat uygunluğunun oranı olmalıdır.

Mide Balonu Fiyatını Etkileyen Faktörler

 • Doktor ve hastane seçimi fiyat etkiler.
 • Tıp merkezleri arasında standart fiyat politikası yoktur.
 • obezite cerrahisi tedavilerine göre daha ekonomiktir.
 • Kullanılan balona göre fiyat değişir.
 • Uygulama sonrası verilecek hizmet süresi fiyatı etkiler.
 • Doktorun geçmiş deneyim ve başarıları fiyatı etkiler.
 • Uygulama sonrası diyetisyen hizmeti olup olmaması.
 • Uygulamanın yapılacağı şehre göre fiyat değişir.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

6 aylık sürenin sonunda balon yine endoskopik yöntemle çıkarılır. Önce özel bir aparatla balonun içindeki sıvı boşaltılır, sonra özel bir tutucuyla balon yakalanarak çıkarılır. Bunu belirtmemizin nedeni, standart bir endoskopi ünitesinde bulunan aletlerin, balon çıkarmada işe yaramayacağını belirtmektir. Kişisel pratiğimizde başka bir endoskopi merkezinde balonu delinen ama çıkarılamadığı için barsak tıkanıklığına neden olan bir hastamız vardır. O nedenle balon yerleştirme ve çıkarma işlemi endoskopi deneyimi olan bariatrik cerrahlarca yapılmalıdır.

Mide balonu çıkarılması sonrası geri kilo alır mıyım?

Aşırı kilo ile birlikte anılan obezite, günümüzde hastalık olarak tanımlanmaktadır. Diyetisyen kontrolünde diyet, egzersiz, medikal tedavi, cerrahi dışı tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi bir çok tedavi seçeneği vardır. Cerrahi dışı yöntemlerden mide balon takılması sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme sürecine destek olan yöntemlerden bir tanesidir.

Mide balonu endoskopi yoluyla mideye yerleştirilir ve özellikle ilk 3 günlük alışma ve istirahat süresinin ardından kişi günlük hayatına devam eder.

Balon kullanılan balon türüne bağlı olarak ortalama 6-12 ay arası vücutta kalabilir. Bu süreçte kilo verme amacıyla kişinin Klinik Obezite ekibi tarafından takibi önem taşımaktadır. Takip programına uyum balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının öğretilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Diyetisyeninizden balon takılıyken özellikle ilk altı ay boyunca mutlaka uygun görülen aralıklarda destek almalı ve balon çıkarıldıktan sonrada görüşmeler planlamalısınız. Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilerek ve uzun vadede önce sağlıklı kilo verimi ve sonrasından kilo verimini korumayla birlikte geri kilo alımı riskinin önüne geçmede başarılı olabilmeniz için adım adım sağlık, beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edinmeniz gerekmektedir.

Bu noktadan zayıflama yolculuğunda balon takılması yöntemini tercih eden hastalarımızın aklında şöyle bir soru oluşmaktadır.

Verdiğim kiloları tekrar geri alacak mıyım?

Bu soruya net bir cevap vermek çok mümkün olmamakla birlikte yapılan araştırmalara göre aşırı kilonun ve obezite kesinlikle bir kronik hastalıktır. Bu nedenle cerrahi yöntem olarak metabolik ve bariatrik cerrahi ameliyatını olan hastaların bile her zaman geri kilo alım riski vardır. Bu riski oluşturan faktörlerden biri kişinin beslenme programlarına uyumu ve alışkanlık değişiklerin benimsemesiyle yakından ilişkilidir.

Kişiye göre değişen tek şey ne kadar kilo alacağınız olacaktır. Hastaların çoğu kötü yeme alışkanlıklarına dönmedikleri sürece kilo verimini korumaları mümkündür.

Geri kilo almamak için neler yapmalıyım?

Takipler sırasında size ve yaşam tarzınıza özel olarak oluşturulan ve uyguladığınız dengeli ve sağlıklı beslenme programlarına ek olarak fiziksel aktivitenin hayatınızın bir parçası haline gelmesi hastaların sağlıklarında önemli derecede iyileşme ve dengeli bir kiloya kavuşma sağlamaktadır.

Balon takılı iken ve çıkarılması sonrası kişinin tercihlerine göre çeşitli fiziksel aktivite yöntemlerinden faydalanması beslenme programına uyumu kolaylaştırırken kilo verim ve koruma sürecinde kişinin motivasyonu da artırmaktadır.

Son olarak unutmayın uzun dönem kalıcı sonuçlar için, alışkanlıklarınızı değiştirmek yapmanız gereken en ön önemli noktadır. Balonun temel etki mekanizması mide içinde kısmi yer kaplayarak kişide doygunluk-tokluk hissini oluşturarak besin alımını kısıtlamasıdır. Doğru hasta seçimi, uygun beslenme ve davranışsal tedavi balonun başarısında etkilidir. Ancak hiçbir hastada kilo verileceğinin ya da balonun çıkarılması sonrası geri kilo alımı olmayacağının garantisi yoktur.

Mide balonu uygulaması sonrası beslenme nasıl olmalı?

TOP