MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI | Mide Küçültme (Tüp Mide- Gastrik Bypass) Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Bursa Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatına Karar Vermek

Doktorunuz öncelikle; kilo vermeye hazır olup olmadığınızı, uyum gösterip göstermeyeceğinizi, fiziksel ve ruhsal olarak bu duruma hazır olup olmadığınızı gözlemleyecektir.
Bu kontroller neticesinde doktorunuzla yaptırmak istediğiniz ameliyat türünün kazanımlarını ve risklerini karşılıklı oturarak tartışacaksınız.
Doktorunuz ameliyat öncesi sizden; bir miktar kilo vermenizi, kan şekerinizin kontrol altında olmasını sağlamanızı ve sigarayı bırakmanızı isteyebilir. Bunlar ancak sizin çabanızla mümkün olan şeylerdir.

Mide Küçültme Ameliyatlarına Hazırlık Aşaması

Doktorunuz mide küçültme ameliyatı öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili size detaylı bilgi verecektir.
Ancak pek çok cerrahi müdahalede olduğu gibi; en az 1 hafta öncesinden aspirin ve aspirin içeren ilaçlar ve kan sulandırıcı bitkisel ürünleri kullanmaktan kaçınmanız, 7 ile 10 gün öncesinden doktorunuzun istediği gibi beslenmeniz gereklidir.
Tüm mide küçültme ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Mide küçültme ameliyat yöntemleri; açık ameliyat, laparoskopik ameliyat

Mide Küçültme Ameliyatında cerrahınız açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemini önerebilir.

Laparoskopik yöntemin çeşitli artıları vardır. Laparoskopik ameliyatlarda; ameliyat sonrası iz çok daha ufaktır, komplikasyonlar açık ameliyatlara göre daha az olma eğilimindedir, ameliyat sonrası toparlanma süresinin daha hızlıdır.
Laparoskopik yöntemle ameliyatlar 4 - 5  adet ufak kesilerle yapılabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlar; laparoskop denilen ışıklandırılmış özel kamera sistemi ile monitöre aktarılan görüntüler yardımı ile yapılmaktadır. Açık ameliyatlarda ise 25 cm’e varabilen kesiler yapılmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı fazla kilo ve obezite sorunu yaşayan kişilerin diyet, spor veya ilaç tedavisi uygulamasına rağmen tatmin edici sonuç alınamadığında uygulanan bir yöntemdir. Mide Küçültme Ameliyatıyla beraber, mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlarda büyük bir değişim meydana gelir. Midenin küçülmesiyle beraber daha az gıda ve haliyle kalori alınacağından kişi doğal yollarla zayıflamaya başlar ve bu zaman zarfında vücut aşırı strese maruz kalmadığından olabilecek herhangi psikolojik travmalardan da uzak olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Mide Küçültme Ameliyatı; Midenin yaklaşık olarak 3/2' lik  bir kısmının cerrahi operasyonla çıkarılması mide küçültme ameliyatı ile olur. Midenin büyük bir kısmı cerrahi bir operasyon ile çıkartılır. Bu sayede insan vücudu yoğun strese maruz kalmaz ve ameliyat sonrası iyileşme bir hayli hızlı olur.

Mide Küçültme Ameliyatı; Tüp Mide Ameliyatı, Mide Kelepçesi Ameliyatı ve Gastrik Bypass olmak üzere üç çeşide ayrılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık olarak 3/2' lik bir kısmının kalıcı olarak kesilip alınması ve kalan kısmının bağırsaklara bağlanması metoduyla gerçekleştirilen tüp mide ameliyatının geri dönüşü yoktur.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Ameliyatı tüp mide ameliyatının aksine midenin büyük bir kısmı kesilip çıkarılmaz, sadece kullanım dışı bırakılır. Sürekli yeme ihtiyacı hisseden ve fazla karbonhidrat tüketen hastalar için en iyi çözüm gastrik bypass laparoskopik yöntemle gerçekleşir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Mide Kelepçesi Ameliyatı operasyonunda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.

Bursa Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatları; Bursa Nilüfer bölgesinde Bursa Bariatric Obezite Cerrahisi Merkezinde obezite cerrahisi doktoru Op.Dr.Ersoy Taşpınar tarafından fazla kilo ve obezite sorunu yaşayan kişilerin diyet, spor veya ilaç tedavisi uygulamasına rağmen tatmin edici sonuç alınamadığında kolay ve hızlı yoldan zayıflama yöntemi olarak bilinen Mide Küçültme Ameliyatı, aşırı kilo problemi yaşayan kişilerin başvurduğu alternatif bir yöntemdir.

Mide Küçültme Ameliyatının Yapılacağı Merkezinin Seçimi

Elbette ki bu verilere rağmen dikkat edilmesi gereken gerçekler de var. Bunlardan en önemlisi de en başta ifade ettiğimiz gibi hastaların doktor seçimine dikkat etmesidir. İkinci sıradaysa mide küçültme ameliyatının yapılacağı merkezinin seçimi bulunmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı olacak hastanın, hekim ve obezite cerrahisi merkezi belirlerken şu soruları sormalıdır?

Söz konusu cerrah, kaç yıldır mide küçültme ameliyatları yapıyor?

Söz konusu cerrah, Her yıl 50 tane mide küçültme ameliyatı yapıyor mu? Farklı obezite cerrahisi türlerinde ameliyatlar yapıyor mu?

Söz konusu cerrah, yaptığı ameliyatlardan sonra hastada yeniden kilo alımı olduğunda yeniden ameliyat yapabiliyor mu?

Söz konusu cerrah, kaçak olduğunda stent ya da laparoskopiyle girip revizyon gerçekleştirebiliyor mu? Bu operasyonları gerçekleştirecek bir obezite cerrahisi merkezinde çalışıyor mu?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde tomografi, radyoloji donanımı, girişimsel radyoloji ekibi var mı?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde yeterli destek ekibi var mı? (Bariatrik Diyetisyen, psikolog, iç hastalıkları/endokrinolog, kardiyoloji doktoru, göğüs hastalıkları doktoru, psikiyatri doktoru ve hasta koordinatörü)

3. Basamak Yoğun bakım ünitesi var mı ?

Doktoruna 24 saat ulaşabilme imkanı var mı ?

Hastanenin şartları obez bir kimse için uygun mu? (odasındaki yatağı, tuvaletteki klozeti, sandalyesi, ameliyat masası yeterli ağırlığı kaldırabiliyor mu?)

Kullanılan malzemelrin markası ve tek kullanımlık olup olmadığı ?

Söz konusu obezite cerrahisi merkezinde hastaların takibi yapılıyor mu?

Tüm bu soruların yanıtını tam ve dürüst olarak almak hastanın en doğal hakkıdır. Bu noktada bizler, sahip olduğumuz tecrübe, alanlarında uzman ekibimiz, kullanılan teknolojimiz, gerekli müdahale söz konusu olduğunda başvurulacak imkânlarımızla hem cerrahi anlamda hem de merkez anlamında hastalarımıza güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti sunmaktayız.

Yeterli donanıma sahip merkezimizde hastalarımızın her sorusuna yanıt veren cerrahlarımız ve hastaları ameliyat öncesi ve sonrası takip eden uzman ekibimizle Bursa’nın obezite cerrahisinde önde gelen adresiyiz.

BURSA MİDE KÜÇÜLTME

Bursa’da mide küçültme ameliyatı ve obezite tedavisi ve obezite ameliyatlarında Bursa Bariatric,  Bursa MEDİCANA hastanesinde,  güvenli ve doğru adres. Bursa’da MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI uzman ekibi ve merkeziyle hastalara güven sağlıyor.

Bursa’da mide küçültme ameliyatları denince akla gelen isim  MEDİCANA’da Bursa Bariatric oluyor. Bursa’da mide küçültme ameliyatları ve obezite cerrahisi ve obezite tedavisinde doğru adres için yöneltilmesi gereken sorular var. Bursa’da obezite merkezinin seçimi için aranan kriterler var.

Bursa’da mide küçültme ameliyatları, obezite cerrahisi, obezite tedavisi ve obezite merkezi için doğru sorular aranmalı.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta risk olduğu gibi mide küçültme ameliyatları dada risk vardır.Bu sadece mide küçültme ameliyatına has bir şey değildir. Mide küçültme ameliyatlarında genel kanının aksine ciddi sorunlarla karşılaşma oranı düşüktür.
İleri yaşlı, kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler ve aşırı obez olanlarda risk daha fazladır. Komplikasyonlardan kaçınmanın yolu olabildiğince doktorunuzla teması kesmemek, verilen talimatlara uymak ve hayat tarzınızda değişiklik yapan planlamalara uymaktır.

Riskleri genel olarak listelersek;
 • Aşırı kilo kaybı nedeniyle safra kesesi taşı oluşumu
 • Olası Enfeksiyon
 • Solunum, akciğer yolu problemleri
 • Kan pıhtılaşması, emboli
 • Ülser

Bu riskler genelde karın içi ameliyatların hepsinde görülür. Şunu da belirtmek isterim ki safra kesesi ameliyatı sonrası sorun görülme ihtimali, güvenli mide küçültme ameliyatı risklerinden daha fazladır.

Mide küçültme ameliyatları sonrası komplikasyonlar

- Enfeksiyon

- Kan pıhtılaşması, emboli

- Tüp mideden ya da diğer anastomozlardan kaçak

- Kilo kaybına bağlı safra kesesi taşı oluşumu

- Yetersiz beslenme

- Kilo vermeye bağlı ciltte sarkmalar, çöküntüler olabilir. Bu gibi durumlarda plastik cerrahiye başvurmanızda fayda olabilir. Yalnız kilo kaybının tamamlanacağı 2 yılın sonunda bu gibi işlemlerin yapılması gerekir.

- Dumping sendromu; Gastrik bypass cerrahisi sonrası alınan gıdalar ve sıvılar çok hızlı bir biçimde bağırsağa geçebilir. Bu sebeple bulantı, terleme, halsizlik ve bazen yemek sonrası ishal oluşumu gözlenebilir. Tatlı yiyemez hale gelebilirsiniz. Bunların olmaması için diyetisyeninizin önerilerine uymanız oldukça önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni hayata uyum

Mide küçültme ameliyatı sonrası çok farklı hisler ile dolu olabilirsiniz. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren mutlusunuzdur, hayatınızda yeni bir heyecan vardır. Diyetinizdeki değişimler, fiziksel aktivitelerin artışı ve hayat tarzınızdaki diğer değişimler sizi zorlayabilir de. Tüm bu gel gitler normaldir.

Aklınıza takılan tüm soruları lütfen doktorunuza danışın.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Ağrı, İz Kalır mı?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 4. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Küçültme Ameliyatlarının Tipleri Nelerdir?

Bariatrik operasyonların birden çok farklı türleri vardır. Sleeve gastrektomi ve gastrik band ameliyatları diye adlandırılan ameliyatlarla mide hacmi daha küçük bir hale gelir. Bunlara “kısıtlayıcı” cerrahi tipler denilmektedir.
Duodenal switch gibi ameliyatlarsa barsağın bir kısmını bypass ederek yenilen besinlerin çok azı emiler ve kana karışır. Doktorlar bu ameliyatları “emilim azaltıcı” ameliyatlar olarak isimlendirir.

 Biliyopankreatik diversiyon ile mide küçültme

Bu ameliyat tipi gıda emilimini azaltan (malabsorbtif) ameliyat gurubuna girer. Gıdalar ile alınan kalorilerin önüne geçilmesi sağlanır.
Cerrahın ilk işi midede küçük bir poş/cep oluşturmaktır. Bu sayede gıda alımı sınırlanır. Daha sonra midenizin ve bağırsaklarınızın büyük kısmını devre dışı bırakan bypass yapar.
Bu ameliyatlar en ciddi kilolu insanlar için tercih edilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları

Mide küçültme ameliyatı ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Düzenli şekilde spor ve egzersiz yapılmalıdır.
 • Yemek yerken, katı ve sıvı yiyecek ve içecekler bir arada tüketilmemesine dikkat etmek gerekir.
 • Ameliyattan sonraki zamanda protein bakımından zengin diyetler uygulanmalıdır.
 • Yemeklerden en az 10–15 dakika önce ya da 20–30 dakika sonra su içilmelidir.
 • Sık sık ama küçük porsiyonlarda gıda tüketilmelidir.
 • Yiyecekler mümkün mertebe çok iyi çiğnenerek yenmelidir.
 • Gün içerisinde 1 litre su tüketilmeli, bu miktar ilerleyen zamanlarda 1,5–2 litreye çıkarılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanmalı?

Bakanlık tarafından yapılan uygulamada, (SUT) yapılan değişikliklere göre mide küçültme ameliyatı için şart olan minimum vücut kitle endeksi 40'tan 35'e çekilmesine rağmen kimler ameliyat olur ile alakalı sorular yanıt veren hekimimiz şu bilgileri verdi: “Obezite operasyonunun fazla kilolu hastalar için belirlediği şartlar olsa dahi mide küçültme ameliyatları herkese göre değildir. Vücut kitle endeksi 35 ya da üzeri olan, aynı zamanda obezitenin sebep olduğu şeker hastalığı, aşırı tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, kireçlenme, kolesterol yüksekliği, sindirim sistemi problemleri ve kalp hastalıkları gibi diğer hastalıkları bulunan kişiler için uygundur.

Kilo verme metotlarının, belirli bir sür uygulanmasına karşın sağlıklı bir şekilde kilo verememiş kişiler için idealdir. Kişi gereğinden fazla kiloluysa dahi ilk yapılan yöntem bir diyetisyen kontrolünde, diyet yapmak olmalıdır. Kısaca, obezite cerrahisi ilk tercih olmamalıdır. Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler bu kararı çok zor alıyorlar. Hem toplumun az ye ve zayıfla baskısı hem de, diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum hissiyle başarısızlık duygusuna kapılıyorlar. Az yemekle kilo verilmeyeceği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Herhangi bir ameliyata karar vermek hasta için çok zor bir süreçtir. Bu süreçte bizlere düşen onların yanında olarak destek vermektir.”

Vücut Kitle Endeksi 30’un Altında Olan Kişiler Ameliyata Alınmayacak

Vücut kitle indeksi 30’un altında olan kişilerin ameliyata alınmasının önüne geçen bakanlık, yayınladığı ‘Obezite Merkezleri Genelgesi’ ile merkezlerin, doktorların ve hastaların uyması gerekenler kuralları listeledi.

Sağlık kuruluşlarında obezite merkezleri kurulması için çalışma başlatan bakanlığın yayınladığı Obezite Merkezleri Genelgesi’ nde yer alan ve uyulması gereken kurallar ise şöyle:

Programa kayıt 7 gün sürecek.

Hastanın uyumuna göre, günlük en az bir branşla görüşme yapması sağlanacak.

Hastalar sağlık taramasından geçecek.

Danışman hekim kendi alanıyla alakalı bir hastalık olup olmadığını ve hastanın obezite tedavi programına başlatılıp başlatılmamasında bir tehlike olup olmadığını raporlayacak.

Hekimin hastanın tedavi gerektiren, obeziteye neden olan ya da alakasız bir hastalığını tespit etmesi durumunda, bu hastalığın tedavisinde veya sonrasında programa katılması konusunda görüş belirtecek.

Obezite tedavisi alacak hastalar için yemek yeme kuralları yapılacak ve depresyon ölçeği ile takip formu imzalanacak.

Hekimler, hastanın programa katılmasını kabul ediyorsa, Obezite Sözleşmesi’ni imzalayacaklar.

Hastalar 14 gün boyunca eğitilecek.

Eğitimde kazanımların en az yüzde 50’sini edindiği belgelenen hastalar bir sonraki evreye geçme hakkı kazanacak.

Sekizinci haftadan sonra kilo vermenin gerçekleşmemesi, %10-20 arası kilo vermeye ulaşılamaması esnasında ek tetkikler olarak ilaç, tamamlayıcı uygulamalar, aile görüşmeleri veya bireysel görüşme terapileri, bariatrik cerrahi tedavilerine başlanabilecek.

Hedeflenen kiloya 5 ay içerisinde ulaşılmaya gayret edilecek ve 4 ay süresince de hedef kilo korunacak.

Mide küçültme ameliyatı sonrası

Yapılan ameliyat hangisi olursa olsun bir süre hastanede kalmanız gerekecektir.
Bu dönemde ağrı kesiciler verilir, çıkabilecek problemlerin önüne geçmek için doktorunuz sizi yakından takip eder, vücudunuzun sıvı kaybetmesi önlenir ve kan şekeriniz düzenlenir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası dönemde beslenme

Öncelikli olarak sıvı gıdaların alımı söz konusudur. Bir süre sonra katı gıdalar alınmaya başlanır. Ne zaman katı gıdalara geçeceğinize doktorunuz karar verecektir.
Sonrasında ise diyetisyenler tarafından size özel hazırlanan beslenme planına uymanız önemlidir. Eski yeme düzeninizden farklı olarak daha küçük porsiyonlar ve daha düşük kalori alımı söz konusudur. Ayrıca bu diyet programı ile yeterli besin almanız, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerden mahrum kalmamanız da sağlanacaktır.

Mide küçültme ameliyatından sonra ne kadar kilo vereceksiniz?

İlk zamanlar özellikle ilk 3 ay kilo kaybı oldukça dramatik olabilir, bu dönemde günde yarım kiloya yakın kayıplar gözlenebilir.
Kombine ameliyatlar (mide küçültme+bypass) ile bu tip kilo kayıpları sadece mide küçültme ameliyatlarına göre daha fazla olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatları sonrası sağlık kazanımları

Mide Küçültme Ameliyatından sonra diyabet, hipertansiyon ve diğer aşırı kiloya bağlı sağlık sorunlarında ciddi iyileşmeler hatta tamamen düzelmeler söz konusu olabilmektedir.

Mide küçültme ameliyat sonrası hayatınızdaki değişimler

Mide küçültme ameliyatından sonra hastaların uyumu ameliyatın başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
Hasta uyumu sayesinde kilolar geri dönmez. Bunu başarmanın yolu da hayat tarzındaki değişimlerdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Güncel Fiyatları

Obezite Mide Küçültme Ameliyatı 2019 Fiyatları

Obezite Mide Küçültme Ameliyatı 2019 Fiyatları

Mide Küçültme ameliyatı fiyatları hakkında daha önce de yazılar yazmıştım. Obezite ameliyatı fiyatları 2019 yılı için ne kadar olucak?  bu konuda gelen çok fazla soru almaktayım.

Tüp Mide Ameliyatı – mide küçültme ameliyatı diyatları 2019 hastane ve doktora göre değişiklik göstermektedir. Mide Küçültme  ameliyat fiyatları 2019 yılı için değişiklik göstermesi beklenmiyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Obezite Cerrahisi için en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar sorusunun yanıtı ve mevcut fiyat çeşitliliği nasıl oluşmaktadır.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve cerrahlar tarafından çeşitli merkezlerde uygulanan mide küçültme ameliyatı fiyatları için belirlenmiş çeşitli rakamlar mevcuttur.

Mide Küçültme Ameliyatı fiyatlarıiçin lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

Mide Küçültme Ameliyatı ücretini sigortalar karşılar mı?

sgk-dan-obezite-karari

Obezite ameliyatı ücretinin obezite tedavilerinde uygulanan mide küçültme ve tüp mide ameliyatları normal sağlık hizmetlerinden çıkarılarak istisnai sağlık hizmetleri kapsamına alındı.

Hastaneler bu tedavilerde artık daha fazla ilave ücret alabilecekler. Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Hükümlerinin büyük kısmı 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek tebliğe göre, SUT’un istisnai sağlık hizmetleri listesinde ekleme ve çıkarmalar yapıldı.

Obezite tedavisinde uygulanan ve halk arasında mide küçültme olarak bilinen by-pass ameliyatları ile tüp mide olarak bilinen sleeve operasyonları istisnai sağlık hizmetleri listesine alındı.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Obezite Cerrahisi  mide küçültme ameliyatı fiyatları konusunda insanlar tarafından merak edilmektedir. Mide küçültme ameliyatı fiyatları hastanenin yapısına ve kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Mide küçültme ameliyatı fiyatları seçilen doktora göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları konusunda ciddi rakamlar istenmektedir. Ameliyatı yapan doktorun almış olduğu eğitim obezite ameliyat fiyatları belirlenirken çok etkili olmaktadır. Doktorun kullandığı yöntem ve ameliyat sonrasında bir takım komplikasyonların yaşanmaması için mide tüp ameliyatı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Laparoskopik mide küçültme yöntemi obezite cerrahisi fiyatlarıiçin belirleyici bir etkendir. Obezite ameliyat fiyatları hastaların bütçelerini aşmasına rağmen çoğu bu ameliyatı olmak için ihtiyaç kredisi bile çekmektedir. Tüp mide ameliyatı fiyatı konusunu genel olarak tüm hastalar merak etmektedir. Bu nedenle doktorlara başvurarak tüp mide ameliyatı fiyatı hakkında gerekli bilgileri almaktadır.

Doktorlar hastalara ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgiler vermesinin dışında tüp mide ameliyatı fiyatı içinde bilgiler vererek hastaların karar vermelerini beklemektedir.

Mide Küçültme Ameliyatının Fiyatını Etkileyen Faktörler

 • Kullanılan cerrahi malzeme kalitesi,
 • Kullanılan cerrahi malzemelerin teknolojisi,
 • Ameliyat teknolojisi,
 • Hastane ve hasta ağırlama şartları,
 • Doktorunuzun konu hakkındaki tecrübesi ve geçmişi.

Mide Küçültme Ameliyatlarının Fiyatları Ne kadar?

Hastalarımızdan aldığımız soruların başında obezite ameliyatlarının fiyatları ve bu fiyatların neye göre belirlendiği geliyor.

Mide Küçültme Ameliyatlarının fiyatlarını en temel olarak aşağıdaki başlıklara göre değişir;

Mide Küçültme Ameliyatı doktor ücreti , Ekip ücreti, Malzeme Ücreti, Hastane ücreti, Yoğun bakım ücreti, Refakatçi Kalış Ücreti, Extra Ücretler, Ameliyat sonrası hasta takibi

Bu ücretlerden herhangi birindeki değişiklik ameliyat ücretinizi etkileyecektir. Bununla birlikte bu faktörleri biraz daha açmak gerekirse.
obezite fiyatları 2017

Doktor ücretlerini etkileyen faktörler;

Mide küçültme ameliyatını yapan doktorun nerede çalıştığı;

Mide Küçültme Ameliyatınızı yapacak olan doktor devlet hastanesinde , tıp fakültesinde , sgk ile anlaşmalı özel bir hastanede , sgk ile anlaşmasız özel bir hastanede yada tamamen özel olarak çalışabilir. Ameliyatınızı yapacak olan doktorun nerede çalıştığı ameliyat ücretini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Mide küçültme ameliyatını yapan doktorun tecrübesi;

Mide Küçültme Ameliyatını  yapan doktorun meslekteki tecrübesi ve özelliklede spesifik bir uzmanlık alanı olan obezite cerrahisindeki tecrübesi ameliyat ücretlerini etkileyen faktörlerden birisi olacaktır. Takdir edersiniz ki obezite cerrahisine yeni başlamış ve vaka sayısı 10 olan biri ile 1500 e aşkın vaka sayısı olan bir doktorun ameliyat ücretleri arasında fark olacaktır.

Mide küçültme ameliyatını yapan doktorun ünvanı;

Mide Küçültme Ameliyatını yapacak olan doktorun uzman , doçent yada profesör olması ameliyat ücretlerini doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkileyecek faktörlerden birisidir.

Mide küçültme  ameliyatını yapan doktorun başarılı ve başarısız vakaları;

Mide Küçültme Ameliyatını yapan doktorun başarılı ve başarısız vakaları direk olarak olmasa da dolaylı olarak ameliyat ücretlerini etkiler. Doktorun geçmişte ölümlü vakasının olmaması , oluşabilen bütün komplikasyonlara müdahale edebilmesi ve hastalarını kurtarabilmesi doktorun tercih edilebilirliğini artıracaktır.

Mide küçültme ameliyatını ekip ücretini Etkileyen Faktörler;

Ekipteki kişi sayısı;

Ameliyatınıza özel olarak gelen her bir ekip üyesinin ayrı bir ücrete tabi olduğunu unutmamak gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatına girecek ekipteki kişilerin tecrübeleri ve ünvanları;

Mide Küçültme Ameliyatınıza özel olarak giren ekip üyelerinden özel uzmanlık ve tecrübe gerektiren alanlarda çalışanlar için geçerli bir kriterdir. Örnek vermek gerekirse obezite ameliyatlarında anestezi riski hastanın vki nedeni ile daha yüksektir. Bu yüzden anestezini yapan doktorun ve teknisyenin alanlarında uzman olmaları gerekmektedir. Yine ekipteki kişilerin uzman, doçent yada profesör olması talep ettikleri ücreti artırabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Malzeme Ücretini Etkileyen Faktörler;

Malzemenin markası , kalitesi , muadilinin olup olmaması , malzemenin yerli veya ithal olması, eğer malzeme ithal ise o anki döviz kuru, malzemenin resteril olup olmaması malzeme ücretlerini direk etkileyen faktörlerdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Hastane Ücreti;

Hastanenin devlet hastanesi mi özel hastanemi olup olmaması , özel hastane ise sgk ile anlaşmasının olup olmaması , hastanenin özellikleri ,hastanenin fiyat politikası  hastane ücretini etkileyen faktörlerdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Yoğun Bakım Ücreti;

Her hastanın ameliyat sonrası yoğun bakım ihtiyacı bulunmamakla birlikte bazı hastalarda yoğun bakım ihtiyacı 2-3 güne kadar çıkabilmektedir. Yoğun bakım ücreti her hastaneye göre değişir. Hastanın yoğun bakım masrafı hastanın yoğun bakımda kaldığı gün , yoğun bakımda ihtiyaç duyacağı tedavi ve ilaçlar ve hastanenin yoğun bakım gecelik konaklama ücretine göre değişmektedir.

Refakatçi Kalış Ücreti;

Her hastanenin kendi belirlediği refakatçi kalış ve refakatçi yemek ücreti farklıdır. Refakatçinin masrafları kaldığı gün ve hastanenin belirlediği günlük ödemeye göre değişmektedir.

Extra Ücretler;

Ameliyat sırasında yada hastanede yatış sırasında oluşabilecek öngörülemeyen şeyler yada komplikasyonlar extra bir tedaviye yada extra bir malzemeye , ünite olarak kan takılmasına , yoğun bakım süresinin uzamasına yada hastanede yatış süresinde uzamaya neden olabilir yada hasta hastanede kalış süresinde extra diye tabir edilen hastane hizmetlerinden yararlanmak isteyebilir bu durumlar ise ameliyat ücretine extra maliyet olarak yansıyacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hasta Takibi;

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası takip gerektiren ameliyatlarda  ameliyat ücretine dahil edilen ameliyat sonrası belirli süre ile yapılan doktor , diyetisyen ve psikiyatrist kontrolleride direk olmasa da dolaylı olarak ameliyat ücretini etkileyen faktörlerden biridir.

Bursa Bariatric

Tel: 05469701123

TOP