Mide Botoksu Nedir?

Türkiye' de yeni yeni uygulanmaya başlanan mide botoksu dünyada uzun zamandır uygulanmaktadır Mide botoksu, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite tedavi yöntemidir.

Mide Botoksu mideye botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir

Mide botoksu, özellikle vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan bireyler için, ameliyat olmak istemeyen kişilerin de tercih ettiği, son dönem gittikçe yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Mide Botoksu işlemi endoskopik bir yöntem olduğu için ameliyat hazırlığına gerek duyulmadan yapılıyor.

Mide Botoksunun amacı, insanların genel olarak daha fazla gıda tüketimini büyük ölçüde azaltarak, daha hızlı ve daha uzun süre toklukhissetmelerine yardımcı olmaktır. Mide botoksu, oldukça kolay bir işlemdir.

Mide botoksu işlemi on dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. İşlemden sonra hasta bir ya da iki saat tedavi merkezinde dinlendirilip evine gidebiliyor.

Mide botokosu 3. Gün kendini göstermeye başlıyor. Yedinci gün etkisi maksimuma ulaşıyor. İşlemden sonra hastalar 6-8 ay sonra ideal kiloya ulaşıyor. Az gıda ile uzun süre tokluk sağladığı için ideal kiloya kısa sürede ulaşılıyor.

Mide botoksu işlemi özel bir hazırlık gerektirmiyor. Endoskopik olarak yapıldığı için ameliyatın gerektirdiği bir hazırlığa ihtiyaç duyulmuyor. Endoskopi işlemi sırasında hastalar uyutuluyor, sonra mide botoksu işlemi tamamlanıyor. İşlemden sonra hasta uyandırılıyor, daha sonra ise hastanede yatmaya gerek kalmadan, kısa sürede evine gidebiliyor. Kilo verme sürecinde ise düzenli kontroller yapılıyor. Mide botoksu için özel bir diyet yapmak gerekmiyor. Midenin iştah ve açlık hormunu sinirler geçici olarak felç ediliyor.  Bu sayede de çok az gıdayla tokluk sağlanabiliyor.

MİDE BOTOKSU

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Mide botoksu uygulaması, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan etkin bir obezite tedavi yöntemidir. Özellikle, zayıflama diyeti programlarına uymakta ve düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup diyetle kilo vermede sürekli başarısız olan kişiler için devrim niteliğinde bir tedavidir. Uluslararası kriterlere göre vücut kitle indeksi (VKİ)* 35’in altında olan kişilere uygulanabilmektedir. Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilere, mide botoksu uygulaması önerilmez.

Mide botoksu alerjisi olanlarda, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi durumlarda uygulanması önerilmiyor ve öncelikle bu problemin düzeltilmesi gerekiyor. Bu nedenlerle gastroskopi ile işlem öncesi mutlaka midenin değerlendirilmesi gerekir. İşlem sonrası çok sık olmayarak bulantı, şişkinlik şikayetleri olabiliyor. Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir. Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadardır. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlanmaması hastanın genel durumuna bağlıdır. Hastanın sağlık problemleri düzelirse botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz ancak diyet ve spor programını devam ettirmelidir. 6 aydan sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrarlanabilir. Literatür bilgilerinde 3 seansa kadar öneriliyor.

• Genellikle 27 ve 35 arasında bir BMI (Vücut Kitle İndeksi) ile kilo kaybı isteyen hastalara uygulanır.
• 10-20 kg kaybetmek isteyenler için uygundur.
• Kişinin 18 yaşından büyük ve 55 yaşından büyük olmaması gerekir.
• Hastanın geçmiş 6 ay boyunca diyet ve egzersizle geçmişte önemli kilo verememiş olması gerekir.

Mide botoksu nasıl uygulanır?

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ? Kimlere Yapılır?

İlk olarak mideye endoskopik olarak yani ağızdan bir hortum aracılığı ile ulaşılır. Ancak bu aşama, hastalar için ameliyatla yapılacak bir işlem değildir. İşlem tamamen endoskopiktir. Ardından genellikle ciltteki kırışıklıkları düzeltmek için kullanılan ve tanınan botoks, midenin ilgili bölgelerine dikkatli şekilde transfer edilir. Ortalama olarak 30 dakikalık bir işlem sonrasında mide motoksu tamamlanır.

Mideye enjekte edilen botoks sayesinde bazı kasların kasılması engellenir. Bundan dolayı da genellikle yüz bölgesinde kullanılır. Mide duvarındaki kasların kasılmasını engellemesi sayesinde de iştah hormonları kontrol altına alınır. Kişi, oldukça küçük porsiyonlarla daha uzun süre tokluk yaşar. Kişinin iştahı kapanır ve daha uzun süre tokluk yaşar. Bunun dışında, mide kaslarının kasılması azaldığında, mide daha erken dolmaya başlar ve kısa sürede doyuma ulaşılır. Bu sayede kilo verme süreci desteklenir. Elbette kişinin bu tedaviyi spor ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek desteklemesi de oldukça önem teşkil ediyor.

Mide Botoksu Medicana Bursa Hastanesi

Mide botoksu uygulaması Op.Dr. Ersoy Taşpınar tarafından Bursa'da Medicana Hastanesi Bünyesinde yapılmaktadır. Şehir dışından gelen hastalarımız (İzmir, Ankara, İstanbul vb.) ve yurtdışından hasta kabulu, yapan hastaneler arasında yer almaktayız.

Mide Botoksu Bursa

Mide botoksu Bursa ilinde Medicana Bursa Hastanesi Bünyesinde Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ersoy TAŞPINAR, 1000’in üzerinde başarılı uygulaması ise, bu alanda çalışmaları olan bir cerrahi hekimidir. Sizlerde mide botoksu ücretsiz ön görüşme randevusu alabilmek için  0 546 970 1123 numaralı telefondan daha ayrıntılı olarak bilgi alabilir, muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

Mide botoksu için Genel Cerrahi uzmanı Op.Dr. Ersoy Taşpınar ile irtibat kurabilirsiniz.

Mide botoksu nasıl etki ediyor?

Mide botoksu, mide kaslarına enjekte ediliyor. Bu sayede kasların kasılma süresi yavaşlıyor ve besinler daha uzun sürede sindiriliyor. Bu sayede de tokluk hissi uzun sürerek kilo verme kolaylaşıyor. Obezite ile mücadelede devrim niteliğinde bir yenilik mide botoksu, dünyada da yaygınlaşmaya başladı. Kilo sorunu yaşayan kişiler, mide botoksu yöntemi sayesinde amaçladıkları kiloya kısa sürede ulaşabiliyor. Kilo kaybı ile ile hayat kalitesi artıyor, sağlıklı bir yaşamın kapıları açılıyor.

Mide botoksu uygulamasının yan etkisi veya riski var mı?

Mide botoksunun bilinen herhangi bir ciddi ya da uzun vadeli yan etkisi yoktur. Cilde yaptırdıktan sonra dahi, altı ay içinde etkisini kaybeder. Mide botoksunda da ulaşılmak istenen kiloya 6 ayda ulaşmak mümkündür. Bu altı aylık süreçte, kişi beslenme, spor ve yaşam alışkanlıklarını değiştirdikten sonra mide botoksunun etkisi geçse de kilo verme devam eder.

Mide botoksunun etkisi 4-6 ay sürmektedir. Mide botoksu uygulamasının yan etkisi veya riski yoktur. Obezite tedavisinde başarı oranları yüksek olan güvenilir bir yöntemdir. Konuğumuz, uygulamadan 1-2 saat sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilmektedir. Uygulamadan sonra nadir olarak gözlenebilen yan etkiler arasında bulantı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetler sayılabilir.

Mide Botoksu Güncel Fiyatları 2019

Mide botoksu fiyatları 2019 Ekim ayına özel %20 indirimli olarak planlanmıştır. Uygulamaya hastane ücreti, Gastroakopi ücreti dahildir. Mide botoksu fiyatları için 0546 970 11 23 numaralı telefon dan bilgi alabilirsiniz.

Bursa’den Mide Botoksu İçin iletişime geçen hastalarımız için

Mide Botoksu için bursa bariatric web sitemiz üzerinden ön görüşme randevusu alabilirsiniz. Uygulama sonrası diyetisyen görüşmeleri 2 haftada 1 gün gerçekleştirilmektedir

Mide botoksu Bursa dışından gelen hastalarımız için

Mide botoksu Bursa, Balıkesir, Ankara, Mide botoksu İstanbul ve diğer illerden, yurtdışından gelen  hastalar için, mide botoksu uygulaması sonrası, diyetisyen görüşmeleri Bursa dışından gelen hastalarımız ise 6 aylık diyetisyen paketi aldıklarında Online görüşebilirler ayrıca 2 haftada bir listeleri yenilenmektedir

Mide botoksu öncesi sonrası 

Mide Botoksu Uygulamaları 18 yaş ve üstü yetişkin bireylere yapılmaktadır. Uygulamada hastaneye yatış yapılmamaktadır. Ortalama 45 dakika – 1 saat sürede gerçekleştirilmektedir. Sonrasında 1-2 saat dinlenme yapılmaktadır. Uygulama öncesi endoskopi ile mide görüntülemesi yapılmakta, sorun olmadığı takdirde mide botoksu uygulaması yapılmaktadır.

Mide Botoksu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide botoksu nedir?

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Mide botoksu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

Mide Botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksunun yan etkileri var mı?

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir.

Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

Mide botoksu uygulaması tekrar edilebilir mi?

Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir. Bu süre zarfında bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamı için yeniden mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksu işlemi ne kadar süre, hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi yoktur. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Benim bağırsaklarım zaten tembel, botoks ile daha fazla şişkinlik yaşar mıyım?

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır.

Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Botoks vücuduma dağılır mı?

Yapılan çalışmalarda mide botoks işleminden sonra sistemik yayılım gösterilmemiş olup tamamen lokal olarak sinir iletimini bloke ettiği ve dolayısıyla acıkmayı geciktirdiği gözlenmiştir.

Mide Botoksu gebelerde ve emzirenlerde uygulanabilir mi?

Mide botoksu Gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Mide Botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide botoksunun mide balonundan ne farkı vardır?

Mide balonu da kilo vermek için yapılan endoskopik müdahalelerden biridir. Ancak mide balonunun hacminin hastaya göre ara sıra ayarlanması gerekir ki bu da her seferinde endoskopi yapmayı gerektirir.

Mide botoksu tek uygulama ile 3-6 ay etkili bir iştah kaybı sağlar. Mide balonunda mide içinde bir yabancı cisim olması nadiren de olsa bulantılara neden olmaktadır. Ayrıca mide balonu çekildikten sonra bir çok hasta iştahının aniden tekrar açıldığından şikayet etmektedir.

Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiğinden bu şekilde ani iştah artışı yaşanmamaktadır, iştah yavaş yavaş normale dönmektedir.

TOP