Obezite Cerrahisi Ameliyatı Öncesi Diyet

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Öncesi Nasıl Diyet Yapılır?

Obezite cerrahisi öncesinde ve sonrasında, özellikle beslenme ve diyet konusunda hayatınızda bir çok önemli değişiklik yapmanızı gerektirir. Optifast olarak isimlendirilen bu program tamamen ameliyata hazırlık amaçlıdır. Obezite için ameliyat olacak hastaların mümkünse ameliyattan 2 hafta önce beslenme uzmanı kontrolüne girmeleri gerekir.

Obezite cerrahisi ameliyatınız öncesi diyetisyenimiz ayrıca tüm mide küçültme ameliyatı kararı alınmış hastalarda, ilgili hastanın ameliyat öncesi en az 2 hafta boyunca uymaları gereken bir diyet verecektir.

Obezite öncesi diyetle amaçlanan ; verilen ilk kiloların karaciğerden olması sayesinde karaciğer yağlanmasını ve dolayısı ile büyüklüğünü azaltmaktır.  Bu sayede cerrahların işi bariz biçimde kolaylaşır ve hem ameliyat süresi kısalır vücudunuz ameliyata hazırlanır ve iyileşme süreciniz hızlanır ve kilo kaybetme oranız da arttırılır ve  hem de olası komplikasyonlar minimale indirilmiş olur. Ameliyat öncesi uyguladığınız beslenme planı ile verdiğiniz kilo operasyon sonrası olası komplikasyon risklerini minimuma indirir ve ameliyatınızın güvenliğini arttırır.

Ameliyat öncesi beslenme; yüksek protein içermeli , düşük kalorili, yağ ve karbonhidrattan kısıtlı olmalıdır. Ayrıca kan değerlerinize bakılıp vitamin ve mineral takviyesi başlanabilir.

obezite-ameliyati-oncesi-diyet

Obezite Ameliyatı Öncesi Beslenme Prensipleri

Yüksek proteinli

Düşük yağlı

Karbonhidrat içeriği düşük

Öğün örüntüsü düzgün

Kalorisiz veya düşük kalorili sıvı alımı günde 2,5 -3 litre civarında olmalıdır.

Sigara içme alışkanlığınız var ise sigara bırakılmalı ve alkolden uzak durulmalıdır.

TOP