Mide Kelepçesi Nedir?

Halk arasında yaygın olarak mide kelepçesi olarak bilinen bu metoda, bizler ayarlanabilir silikon gastrik band demeyi tercih ediyoruz. Tamamen laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilen bu yöntemde, yemek borusu ile mide bileşkesinin yaklaşık 3-4 cm altından, midenin çevresine adeta pantolon kemeri gibi bir band yerleştirilmektedir.

Silikondan imal edilen ve herhangi bir alerjik etkisi olmayan band, mideyi kum saati gibi iki bölmeye ayırır. Ameliyat sırasında mide veya diğer iç organlarda hiçbir şekilde kesi veya zedeleme yapılmaz, tamamen doğal aralıklardan çalışılır. Üstte kalan küçük mide poşu gıdalarla dolduğunda erkenden doyma hissi oluşur ve böylece gıda alımı azaltılmış olur.

Bandın iç çeperi uzunlamasına bir balon, ya da bisiklet lastiği gibidir. Bu balon ince bir tüp aracılığı ile deri altına yerleştirilen bir porta bağlanır. Port titanyumdan üretilmiş, bazı marka bandlarda silikonla kaplanmış, yassı ve birkaç cm çapında bir disk şeklindedir. Üst yüzünde iğne ile girilebilecek bir membran bulunur. Band ameliyat sırasında inik olarak bırakılır. Yaklaşık 1 ay sonra ciltaltındaki porttan serum enjeksiyonları ile kademeli olarak şişirilir. Bu sayede ameliyattan sonra mide geçişinin boyutu bir enjeksiyon kadar basit bir müdahale ile değiştirilebilmektedir.

Band yönteminde de diğer cerrahi yöntemlerdeki gibi temel esas hastanın davranışsal alışkanlıklarını ve yeme şeklini değiştirmesidir. Uygun yeme alışkanlıklarının kazanılması için çaba gösterildiğinde, mide kelepçesi diyetlerde olduğu gibi açlıktan kıvranmadan, hiçbir gıdadan mahrum kalmadan ciddi kilo kaybı sağlayabilir ve obezite ile ilişkili ikincil hastalıklara bağlı riskleri azaltarak daha sağlıklı bir yaşam sunar.

mide-kelepcesi

Mide Kelepçesi Kimlere Uygulanabilir?

Mide kelepçesi ameliyatları için hasta seçimi çok önemlidir. Mide kelepçesi ameliyatı için karar vermeden önce hasta detaylı analizlerden geçirilmeli ve obezitenin herhangi bir genetik, endokrin, nörolojik (hipotalamik fonksiyon bozukluğu gibi) patolojiden veya ilaç kullanımından kaynaklanmadığı ortaya konmalıdır. Aksi halde nedene yönelik tedavi tercih edilmelidir.

  • Diyet, egzersiz, ilaç ve mide balonugibi yöntemlerle kilo kaybetmeyi başaramayan,
  • Gıda alımına bağlı obezitesi engellenemeyen,
  • Şeker bağımlılığı bulunmayan,
  • Yeme bozukluğu olmayan,
  • Obezite nedeni hormonal olmayan,
  • Vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan veya 30-40 arasında olup eşlik eden hastalığı (hipertansiyon, diabetes mellitus, uyku apne send., artrit) olan,
  • 18-60 yaş arası,
  • En az 4 yıldır obez olan,
  • Alkol ve ilaç bağımlısı olmayan,
  • Uygulanacak yöntemi anlayabilecek ve ameliyattan sonra uyum sağlayabilecek mental yapıdaki hastalara mide kelepçesi uygulanabilir.
TOP